آیا تاکنون به این فکر کرده‌اید که لباس چه رنگی مناسب‌تان است. درواقع انتخاب رنگ مناسب پوست‌تان، بخش مهمی در معادله خوش‌پوشی است. در این مقاله از «منومد»، هرآنچه را که باید از اصول انتخاب رنگ لباس براساس رنگ پوست بدانید، برایتان آورده‌ایم.

رنگ لباسی مناسب با رنگ پوست خود انتخاب کنید

پیش از خرید لباس جدید، بهتر است بدانید چه رنگی با پوست‌تان هماهنگی دارد تا لباس تن‌تان به شما جلوه دهد. انتخاب لباس با رنگ نامناسب، ممکن است پوست‌تان را تیره و کدر کند اما رنگ هماهنگ با پوست‌تان، شما را شاداب و سرزنده نشان خواهد داد. بنابراین پیش از انتخاب رنگ لباس باید رنگ و ته‌رنگ (تناژ) پوست‌تان را کاملا بشناسید.

 

موقع انتخاب رنگ لباس هماهنگ با پوست‌تان باید رنگ پوست و همچنین ته‌رنگ یا تناژ پوست‌تان را بشناسید. رنگ و ته‌رنگ پوست با یکدیگر فرق دارند. رنگ پوست، رنگ سطح رویی پوست است، اما ته‌رنگ پوست اشاره به رنگ ظریف زیر پوست‌تان دارد.

رنگ پوست بدن با ترشح مقدار رنگدانه پوست یعنی ملانین تعیین می‌شود و در بالاترین لایه پوست قرار دارد. این رنگ پوست با توجه به عوامل مختلف گاهی تغییر می‌کند. مثلا، رنگ پوست در اثر برنزه کردن یا زیر نور خورشید قرار گرفتن، تغییر کرده و تیره‌تر می‌شود و اگر عامل نور خورشید یا نور‌های مصنوعی درمیان نباشند، رنگ پوست ثابت باقی می‌ماند. اما ته‌رنگ پوست، به‌دلیل اینکه زیر پوست قرار دارد، همیشه ثابت باقی می‌ماند و هیچ عاملی تغییری در آن به‌ وجود نمی‌آورد. البته یادتان باشد، این موضوع مربوط به ته‌رنگ‌های گرم و سرد است و ته‌رنگ خنثی گاهی‌اوقات دستخوش تغییر می‌شود.

 

انواع رنگ‌ها و ته‌رنگ‌های پوست کدام‌اند؟

به‌طور کلی چهار نوع رنگ اصلی پوست، تیره، سبزه، روشن و سفید و سه نوع ته‌رنگ اصلی پوست گرم، سرد و خنثی داریم.

رنگ‌های گرم ترکیبی از ته‌رنگ‌های زرد و رنگ‌های سرد ته‌رنگ‌های صورتی دارند.

 

پوست صورت معمولا متمایل به قرمز است و همین موضوع ممکن است شما را به اشتباه انداخته و تصور کنید ته‌رنگ پوست‌تان سرد است. اما تابش نور خورشید و همچنین هورمون‌های زنانه موجب رنگ قرمز صورت می‌شوند. بنابراین برای بررسی ته‌رنگ پوست به‌جای صورت باید به سراغ پوست گردن یا قفسه‌سینه‌تان بروید.

کاغذ سفیدرنگی را کنار گردن و قفسه‌سینه‌تان قرار دهید. اگر احساس کردید رنگ پوست‌تان آبی و صورتی است، تناژ پوست‌تان سرد است اما اگر سبز و طلایی بود، پوست گرمی دارید. اگر هم نتوانستید رنگ متمایزی تشخیص دهید، ته‌رنگ پوست‌تان خنثی یا زیتونی است. در واقع رنگ خنثی در موقعیت‌های مختلف ممکن است متفاوت دیده شود و ته‌رنگ پوست خنثی بسته به زمان سال یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید، در نوسان باشد.

آزمایش با جواهرات

می‌توانید با استفاده از گردن‌بند و النگو، ته‌رنگ پوست‌تان را هم تشخیص دهید. برای این آزمایش، به جواهرات نقره و طلا نیاز دارید و البته فراموش نکنید که باید این آزمایش را زیر نور طبیعی روز انجام دهید.

دست‌تان را کنار این فلزات بگذارید. کدام یک از جواهرات، رنگ پوست‌تان را روشن‌تر نشان می‌دهد؟

 • اگر جواهرات طلا، پوست‌تان را روشن‌تر نشان می‌دهد، ته‌رنگ پوست‌تان گرم است.
 • اگر جواهرات نقره، پوست‌تان را روشن‌تر نشان می‌دهد، ته‌رنگ پوست‌تان سرد است.

  آزمایش با نور خورشید

  اگر زیر نور خورشید خیلی راحت رنگ پوست‌تان برنزه می‌شود و در عین حال احساس سوزش ندارید،‌ ته‌رنگ پوست‌تان گرم یا خنثی است. در غیر این صورت ته‌رنگ پوست‌تان سرد است.

 • تابستانی: افرادی که پوست‌شان در طبقه تابستانی قرار می‌گیرد، ته‌رنگ پوست‌شان آبی، قرمز و صورتی است. رنگ مو و چشم‌هایشان روشن است.
 • درواقع رنگ چشم این افراد معمولا آبی، فندقی، خاکستری یا سبز است و گاهی در ترکیب با زمستانی‌ها بوده و چشم‌هایشان از قهوه‌ای روشن به قهوه‌ای متوسط متغیرست. رنگ موهای آنها هم قهوه‌ای روشن یا بلوندست.
  • زمستانی: اگر هنگام آزمایش کاغذ سفید، رنگ پوست‌تان آبی، قرمز و صورتی به نظر می‌رسد و رنگ مو و چشم‌هایتان تیره است، شما در دسته زمستانی قرار می‌گیرید. (مثلا، پوست‌ رنگ‌پریده با موهای مشکی)

  چشم‌های افرادی که زمستانی هستند معمولا سایه‌روشن‌های آبی، سبز، فندقی، قهوه‌ای یا سیاه است. موهای آنها هم بیشتر تیره است. البته می‌توان در این گروه موهای بلوند پلاتینی طبیعی با چشم‌های آبی هم یافت.

  • بهاری: اگر موقع آزمایش کاغذ، پوست‌تان طلایی، کرم‌رنگ یا هلویی به نظر می‌رسد، موهایتان به رنگ قرمز توت‌فرنگی و در این طیف رنگ است، کک و مک و همچنین گونه‌های سرخ دارید و چشم‌هایتان هم آبی یا سبز است، بهاری هستید.

  موهای افراد بهاری معمولا بلوند طلایی یا شرابی، قهوه‌ای روشن تا متوسط و قرمز با تناژ گرم است. چشم‌های آنها هم از قهوه‌ای روشن و تیره گرفته تا رنگ‌هایی چون آبی، سبز و فندقی است.

 • پاییزی: اگر هنگام آزمایش کاغذ، پوست‌تان طلایی، گرم یا زرد به نظر آمد و رنگ و موی تیره‌ای دارید، پاییزی هستید.
 • افرادی که پوست پاییزی گرم دارند، چشم‌هایشان معمولا به رنگ‌های آبی‌،سبز، فندقی، قهوه‌ای یا قهوه‌ای تیره و گاهی‌اوقات فندقی خاکستری است. موهای این افراد هم بیشتر بلوند طلایی، قهوه‌ای، قهوه‌ای مایل به سرخ یا مشکی است.

اکنون که رنگ و ته‌رنگ پوست‌تان را تعیین کردید، می‌توانید بهترین رنگ لباسی را که مناسب‌تان باشد، انتخاب کنید. البته یادتان باشد، موقع انتخاب لباس با رنگ مناسب، به رنگ موها و چشم‌هایتان هم دقت کنید تا ترکیبی عالی از رنگ‌ها را داشته باشید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *