یکی از دغدغه های پدر و مادرانی که به تازگی بچه دار شده اند، به خصوص والدینی که فرزند اول خود را به دنیا آورده اند و تجربه ای ندارند، خرید کردن برای نوزادشان است. در این مقاله قرار است مطالبی در خصوص خرید لباس مورد نیاز نوزاد به شما ارائه دهیم. بنابراین اگر شما هم به تازگی قصد دارید لباس و وسایل نوزاد را تهیه کنید، تا انتهای مطالب همراه ما باشید.

این که شما درمورد ویژگی های لباس نوزاد آگاهی و اطلاعات کافی داشته باشید، به شما در یک خرید بهتر کمک کرده و از هزینه های اضافی جلوگیری می کند. لباس نوزاد ممکن است چندبار در روز تعویض شود و به همین دلیل باید کاملا ساده باشد و نوزاد در آن ها احساس راحتی کند. همچنین این لباس ها باید با کیفیت باشند تا در شست و شوی مداوم خراب نشوند. در ادامه نکات دیگری در خصوص انتخاب لباس مورد نیاز نوزاد به شما معرفی می کنیم.

 

لباس نوزاد باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

برخی از مهم ترین نکاتی که در هنگام خرید لباس مورد نیاز نوزاد باید به آن ها توجه داشته باشید، شامل موارد زیر است:

 

جنس لباس

بدن ظریف نوزاد بسیار حساس است و نمی توان هر لباسی با هر جنس را به او پوشاند. لباسی که انتخاب می کنید باید نرم، بدون برچسب، بدون درز های زبر و کاملا راحت باشد. اینکه نوزاد شما در چه فصلی از سال به دنیا آمده هم در تعیین جنس لباس ها موثر خواهد بود.

 


نکاتی که باید در زمان شست و شوی لباس کودک به آن دقت کنید

 

سایز لباس

پیش بینی سایز دقیق لباس نوزاد ممکن است کمی مشکل باشد. زیرا معمولا رشد نوزاد تا سه ماهگی خیلی سریع اتفاق می افتد و لباس های نوزاد در این سه ماه با سرعت زیادی برای او کوچک می شوند. از طرفی دیگر، بعضی از نوزادان در بدو تولد هم وزن بالاتری نسبت به سایر نوزادان دارند، و ممکن است از همان لحظه به لباس هایی با سایز بزرگ تر نیاز داشته باشند. بنابراین بهتر است تا زمانی که پزشک نوزاد وزن او را به درستی تشخیص نداده است، به خرید تعداد کمی لباس معمولی اکتفا کنید و خریدهای مفصل را برای بعد از به دنیا آمدن نوزادتان بگذارید.

در هنگام خرید لباس مورد نیاز نوزاد باید توجه داشته باشید که این لباس کمی آزاد و گشاد باشد و به بدن نوزاد شما نچسبد تا هوا به خوبی در آن جریان داشته باشد.

 

تعداد لباس

از آن جایی که لباس های نوزاد به صورت مرتب و روزی چند بار تعویض می شوند، بهتر است از هر لباس چند دست داشته باشید.

انواع لباس های نوزاد

اگر سری به فروشگاه های لباس نوزادی زده باشید، حتما متوجه شده اید که انواع مختلفی از لباس های نوزادی با رنگ ها و طرح های متعدد موجود است. بهتر است محو زیبایی لباس ها نشوید و به جای آن، به جنس و راحت بودن لباس توجه داشته باشید. برخی از انواع لباس های نوزادی که به صورت معمول مورد استفاده قرار می گیرند؛ عبارتند از:

 

سرهمی

لباس های سرهمی یک انتخاب خیلی خوب برای نوزادان است. زیرا این لباس ها خیلی راحت تعویض می شوند و از همه مهم تر، کودک در هنگام خواب با این لباس ها راحت تر است.

بهتر است سرهمی هایی انتخاب کنید که یک دکمه برای تعویض پوشک دارند. شما می توانید حدودا پنج دست از این نوع لباس خریداری کنید. همچنین اگر تولد نوزاد شما در فصل زمستان بود، یک لباس سرهمی ضخیم و پشمی برای بیرون بردن کودک لازم است.

 

بلوز

بلوز هایی که در قسمت پایین تبدیل به شورت های دکمه ای می شوند یک انتخاب خوب برای نوزاد به شمار می روند. بهتر است حدود پنج یا هفت عدد از این بلوزها را داشته باشید.

بهتر است در فصل تابستان از تیشرت های گشاد، و در فصل زمستان و هوای سرد از بلوزهای یقه اسکی برای پوشش نوزاد استفاده کنید.

 

شلوار

شلوارهایی که به تن نوزاد می کنید باید کمرهای کشی داشته باشند و تا روی شکم نوزاد بالا بیایند. به این صورت اگر نوزاد افزایش وزن هم داشته باشد، کمر شلوار به راحتی کش می آید و باز هم قابل استفاده است. بهتر است حدود هفت یا هشت عدد شلوار تهیه کنید.

 

ژاکت و سویشرت

معمولا لباسی که از روی سر به نوزاد پوشانده شود قدری برایش ناخوشایند است. بنابراین سعی کنید در هوای سرد، برای گرم نگه داشتن کودک خود از سویشرت یا ژاکت هایی که دکمه دارند استفاده کنید. حدود یک یا دو عدد از این نوع لباس برای نوزاد کافی به نظر می رسد.

 

قنداق فرنگی

این پوشش تمام بدن نوزاد را در بر گرفته و به دور آن پیچیده می شود که سپس با یک دکمه بسته خواهد شد. این پوشش زمانی که بخواهید نوزاد را بیرون از منزل ببرید کاربرد دارد و از دست و پا زدن نوزاد جلوگیری می کند. البته نباید برای نوزادان بالای دوماه استفاده شود.

جوراب

جوراب هم برای داخل و هم برای خارج منزل استفاده می شود. بنابراین حتما باید تعداد زیادی جوراب برای نوزاد خود تهیه کنید.

 

کلاه

در تابستان از کلاه های لبه دار و در زمستان از کلاه های پشمی که گوش ها را می پوشانند برای نوزادان خود استفاده کنید. معمولا به یک یا دو کلاه بیشتر نیاز نخواهید داشت.

 

نکاتی در رابطه با لباس پوشاندن به نوزاد

هنگامی که می خواهید به نوزاد خود لباس بپوشانید، باید به نکاتی توجه داشته باشید تا با این کار نوزادتان را اذیت نکنید.

  • از لباس هایی با یقه های تنگ و یا کراوات دار استفاده نکنید.
  • دکمه های لباس را چک کنید که حتما محکم باشند.
  • لباس های تنگ و جذب را به نوزاد نپوشانید.
  • هنگام تعویض لباس با نوزاد خود حرف بزنید تا سرگرم شود و از این کار لذت ببرد.

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم شما را در رابطه با خرید لباس مورد نیاز نوزاد راهنمایی کنیم. بهترین کار این است لباس هایی راحت و با کیفیت و جنس خوب را خریداری کنید و از خرید لباس هایی که فقط جنبه ی زیبایی دارند بپرهیزید. نوزاد در ماه های اول رشد سریعی دارد و این لباس ها زیاد استفاده نمی شوند؛ پس در خرید این لباس ها افراط نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *